First Week

 

ESSLLI 2018 Main Programme – First Week

Each course and workshop spans a whole week (5 days). Participants are free to choose the courses they want to attend. Each course belongs to one of the standard ESSLLI tracks:

  • Language and Logic
  • Logic and Computation
  • Language and Computation

Each course belongs to one of the following three categories:

  • = Foundational course: yellow
  • = Introductory course: green
  • = Advanced course: blue
Slots Language and Logic Logic and Computation Language and Computation Workshops
9:00 – 10:30 Eric Pacuit: Reasoning in Games: Players as Programs Richard Booth and Giovanni Casini: New Developments in Belief Revision Martijn Wieling: Advanced Regression Methods for Linguistics
Serafina Lapenta and Diego Valota: Handling Vagueness in Logic, via Algebras and Games Zoran Ognjanovic and Dragan Doder: Logics with Probability Operators
10:30 – 11:00 Coffee Break
11:00 – 12:30 Claire Beyssade and Elisabeth Delais-Roussarie: Meaning, Prosody and Commitment Philippe Balbiani: Spatio-Epistemic Logics: When Knowledge Meets Geometry Elisabetta Jezek: The Lexicon: an Interdisciplinary Introduction Timm Lichte and Christian Wurm: Ambiguity: Perspectives on Representation and Resolution
Ivan Varzinczak: Introduction to Description Logics James Pustejovsky: Computational Models of Events
12:30 – 14:00 Lunch
14:00 – 15:30 Valentin Goranko: Logics for Epistemic and Strategic Reasoning in Multi-Agent Systems Dmitry Chistikov and Christoph Haase: Linear Arithmetic: Geometry, Algorithms, and Logic Jakub Dotlacil and Adrian Brasoveanu: Computing Dynamic Meanings: Building Integrated Competence-Performance Theories for Semantics Kata Balogh and Wiebke Petersen: Bridging Formal and Conceptual Semantics
 Canceled Benjamin Spector: Current Topics in the Semantics and Pragmatics of Plural Expressions Gabriella Pigozzi and Leon van der Torre: Multi-Agent Deontic Logic: Reasoning About Normative Multi-Agent Systems Stefan Evert: Distributional Semantics – A Practical Introduction
15:30 – 15:50 Coffee Break
15:50 – 16:50 Student Session
17:00 – 18:30 Dorit Abusch and Mats Rooth: Formal Semantics of Pictorial Narratives Eric Pacuit: Aggregating Judgements: Logical and Probabilistic Approaches Erhard Hinrichs and Daniël de Kok: Neural Dependency Parsing of Morphologically-Rich Languages Sandra Kübler and Heike Zinsmeister: Annotation in Digital Humanities (annDH): How Can Linguistics/Computational Linguistics Help with Annotation in DH
Rainer Osswald and Wiebke Petersen: Semantic Modeling with Frames Zoé Christoff and Pavel Naumov: Social Networks for Logicians Gregory Scontras: Probabilistic Language Understanding
19:00 – 20:00 Evening Lectures
Valentin Goranko: Tuesday 07.08.2018
Judith Tonhauser: Thursday 09.08.2018

Second Week