People

Program Committee

  • Chair: Laura Kallmeyer (Düsseldorf University, Germany)
  • Local Co-chair: Galia Angelova (IICT-BAS, Sofia, Bulgaria)
  • Language and Computation:
    • Noah Goodman (Stanford University, USA)
    • Barbara Plank (University of Groningen, The Netherlands)
  • Language and Logic:
    • Márta Abrusán (CNRS, IRIT Toulouse & IJN Paris, France)
    • Robert Levine (Ohio State University, USA)
  • Logic and Computation:
    • Wojciech Jamroga (Polish Academy of Sciences, Warsaw, Poland)

Organization Committee

  • Chair: Petya Osenova (Sofia University, Bulgaria)
  • Co-chair: Kiril Simov (IICT-BAS, Sofia, Bulgaria)
  • Galia Angelova (IICT-BAS, Sofia, Bulgaria)
  • Svetla Boytcheva (IICT-BAS, Sofia, Bulgaria)
  • Vladislava Grigorova (IICT-BAS, Sofia, Bulgaria)
  • Ivan Koychev (Sofia University, Bulgaria)
  • Ivelina Nikolova (IICT-BAS, Sofia, Bulgaria);
  • Tsvetomira Pashova (Sofia University, Bulgaria)
  • Alexandra Soskova (Sofia University, Bulgaria)
  • Irina Temnikova (Sofia University, Bulgaria)
  • Anelly Kremenska (Sofia University, Bulgaria)
  • Gueorgui Jetchev (Sofia University, Bulgaria)

 

Helpers

  • Alex Popov (IICT-BAS, Sofia, Bulgaria)
  • Angel Angelov (Sofia University, Bulgaria)
  • Atanas Atanasov (Sofia University, Bulgaria)
  • Borislav Petrov (Sofia University, Bulgaria)
  • Dimitrina Zlatkova (Sofia University, Bulgaria)
  • Diana Geneva (Sofia University, Bulgaria)
  • Iliana Simova (Saarland University, Germany)
  • Ivan Osenov (Leiden University, the Netherlands)
  • Ivaylo Radev (IICT-BAS, Sofia, Bulgaria)
  • Maria Ruseva (Sofia University, Bulgaria)
  • Marvin Koss (University of Heidelberg, Germany)
  • Mihaela Moskova (Sofia University, Bulgaria)
  • Pepa Gencheva (Sofia University, Bulgaria)
  • Polina Stadnikova (Saarland University, Germany)
  • Sébastien Le Maguer (Saarland University, Germany)
  • Yova Kementchedjhieva (Københavns Universitet, Denmark)
  • Zara Kancheva (IICT-BAS, Sofia, Bulgaria)